DESATERO COOL VÝLETNÍKA

PĚŠÍ VÝLETY

Talichova naučná stezka

Beroun Naučné a poutní stezky

Stezka nese jméno legendárního dirigenta a vášnivého turisty Václava Talicha. Vede místy, kudy sám chodil. Na 11 zastávkách se dozvíte fakta z Talichova života a zajímavosti o zdejší přírodě. Otevřena byla v říjnu 2012 u příležitosti 30. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun. Trasa je dlouhá 5 km a provede návštěvníky údolím Brdatek po úbočí vrchu Ostrý, kde bývala dřevěná rozhledna, kterou nechal vybudovat v roce 1891 průmyslník Marin Dusl. Z Ostrého vede cesta k obci Zdejcina, která se poprvé připomíná jako Kdyčina v roce 1325. Nedaleko odtud je Lísek, kde se od roku 1810 dolovalo uhlí. Cesta dále pokračuje na vrchol Děd, dříve zvaný Bílá hora. Tam se nachází zděná rozhledna z roku 1893 vysoká 12m. Z Dědu vede stezka po hřebeni ke kapli Bolestné Panny Marie. 

Naučná stezka Brdatka - Talichovo údolí

Beroun Naučné a poutní stezky

Naučná stezka se nacházela na severním okraji města na úbočí kopce Ostrý, kde v 19. století sbíral zkameněliny i slavný paleontolog Joachim Barrande. 3 km dlouhý okruh, na kterém bylo umístěno 20 informačních panelů, seznamoval návštěvníky s florou a faunou této krajiny. Stezka procházela romantickým údolím pojmenovaným podle světoznámého dirigenta Václava Talicha, který zde vlastnil vilu, kterou využíval jako své letní sídlo a kde se později natrvalo usadil. Václav Talich byl zdatný chodec. Vydával se na dlouhé náročné pochody po okolí, a aby se udržoval v kondici, záměrně si do batohu přidával cihly či kameny.
INFO 2023 - STEZKA JE ZRUŠENA, BUDE NAHRAZENA NOVOU STEZKOU VEDOUCÍ PO ŽLUTÉ A ZELENÉ TURISTICKÉ ZNAČCE.

Souřadnice: 49.9776125, 14.0573147

Cesta Vojty Náprstka

Naučné a poutní stezky

Nejstarší dochovaná značená turistická trasa v České republice. Je pojmenovaná po zakladateli Klubu českých turistů. Vede po červené turistické značce z Berouna přes Svatý Jan pod Skalou do Karlštejna a měří přibližně 13 km.

Souřadnice: 49.9636458, 14.0727914

Tetínské vyhlídky

Tetín Naučné a poutní stezky

Nová naučná stezka Tetínské vyhlídky vás provede nejen historickými místy obce, ale dovede vás až na nedaleký vrch Damil. Na jejích zastaveních se můžete seznámit s tetínskou historií, ale i s dalšími místními zajímavostmi.

Trasa Tetínských vyhlídek je dlouhá zhruba 2,5 kilometru, převýšení trasy dosahuje okolo 100 metrů a místy je terén náročnější. Nemusíte se však bát, že byste putování po naučné stezce nezvládli, vede okolo všech tří tetínských občerstvovacích provozů, takže si na trase můžete dopřát odpočinek a načerpat síly.

Pokud si chcete panely naučné stezky prohlédnout z pohodlí domova, můžete ZDE.

https://www.muzeumtetin.cz/tetinske-vyhlidky/ Souřadnice: 49.9497458, 14.1014128

Naučná stezka Svatojánský okruh

Svatý Jan pod Skalou Naučné a poutní stezky

Prochází NPR Karlštejn. Je dlouhá 4 km s převýšením 166 m. Vede od kláštera ve Svatém Janu pod Skalou, přes vrchol Svatojánské skály, prochází bývalými Solvayovými lomy a vrací se zpět ke klášteru krasovou roklí Propadlé vody. Obsahuje 10 zastavení.

https://ceskykras.nature.cz/-/naucna-stezka-svatojansky-okruh?redirect=%2Fnaucne-stezky Souřadnice: 49.9694953, 14.1341483