DESATERO COOL VÝLETNÍKA

PĚŠÍ VÝLETY

Medvědárium

Beroun Pro děti Památky a zajímavosti Příroda

Město Beroun, které má medvěda ve svém městském znaku, se nadchlo pro myšlenku mít také své vlastní živé medvědy a tak v roce 2000  vybudovalo v lesoparku na Městské hoře medvědárium pro tři medvědí brášky Vojtu, Kubu a Matěje, kteří se narodili 13.1.2000 v Českém Krumlově medvědímu páru Kateřině a Vokovi. Matka se o ně však nechtěla starat. Nejdříve se jich ujal medvědář a následně pak režisér Václav Chaloupek, který s nimi natočil úspěšný Večerníček Méďové. V říjnu 2000 se přestěhovali do nově vybudovaného berounského medvědária. Každý rok se v den jejich narozenin koná u jejich výběhu narozeninová oslava, které se pravidelně účastní i pan Václav Chaloupek. K 15. narozeninám dostali medvědi své vlastní "občanské průkazy". Bylo to v roce 2015, kdy Beroun oslavil 750 let od svého založení. Dnes už můžete v medvědáriu vidět jen Kubu. Nejmenší Vojta uhynul 13. dubna 2016 na srdeční příhodu. Ve stejném roce uhynul i jejich táta Vok, kterému bylo 31 let. Matěj se do medvědího nebe vydal 18. dubna 2023.

Na chov medvědů můžete přispívat do kasičky u medvědária nebo přímo na speciálně zřízený účet veřejné sbírky 51-4852560217/0100. Medvědárium je volně přístupné během celého roku. Hned u medvědária je stánek s občerstvením a dětské hřiště. Můžete zde také navštívit rozhlednu, ze které je nádherný výhled.

Otevírací doba občerstvení v roce 2024:
leden, únor, březen:       víkendy a prázdniny
duben, květen:               Út-Ne 12:00 – 17:00
červen:                           Út-Ne 12:00 – 18:00
červenec, srpen:             Po-Ne 11:00 – 19:00
září:                                Út-Ne 12:00 – 18:00
říjen, listopad:                 Út-Ne 12:00 – 17:00
prosinec:                         víkendy a prázdniny

https://www.mesto-beroun.cz/pro-turisty/tipy-na-volny-cas/ Souřadnice: 49.9632169, 14.0660711

řeka Berounka

Beroun Památky a zajímavosti Příroda

Řeka Berounka vzniká soutokem Mže a Radbuzy. Je dlouhá 137 km a vlévá se v Lahovicích do Vltavy. Původně se jmenovala Mže, Kosmas ji ve své kronice nazývá Msa nebo Misa. Název Berounka jí dal plzeňský kronikář Jan Tanner. K ustálení a rozšíření názvu Berounka nejvíce přispěla velká mapa Čech z roku 1720 od Jana Kryštofa Müllera. Řeka přinesla do Berouna řadu povodní. První podrobné zprávy jsou ze 17. století. Nejhorší povodeň Beroun postihla v roce 1872, kdy zaplavila tři čtvrtiny města. Výšku hladiny vody na náměstí vyznačuje litinová tabulka umístěná na Jenštejnském domě. Poslední velká povodeň byla v srpnu 2002. Jinak klidná řeka Berounka je rájem rybářů i vodáků.

V Berouně byl na řece v letech 2010-2011 postaven nový moderní pohyblivý jez, který je 2,5 m vysoký a 90 m široký. Jez je schopen regulovat hladinu vody nadjezí a tak zadržovat nebo urychlit průtok vody. Je součástí protipovodňového opatření města.

Na levém břehu u jezu je malá vodní elektrárna a rybí přechod. Elektrárna byla vybudována současně s jezem. Čtyři Kaplanovy turbíny elektrárny dávají výkon 720 kW. Rybí přechod o délce 130 m je přírodního typu a umožňuje oboustrannou migraci vodních živočichů.

Městská hora

Beroun Památky a zajímavosti Příroda

Městská hora se nachází v centru města. Na vrchu 291 m n. m. bylo ve středověku vybudováno mohutné předsunuté opevnění. Podle množství pozemků, které vlastnila církev, se vrcholu říkalo Kněží hora. Od 80. let 19. století byla Městská hora postupně přeměňována péčí okrašlovacího spolku a Klubu českých turistů na lesopark. V roce 1936 byla nad reservoárem městského vodovodu postavena 15 m vysoká železobetonová rozhledna. V roce 2000 vybudovalo město na Městské hoře také medvědárium, v němž svůj domov našli pohádkoví medvědi Vojta, Kuba a Matěj. V klidném prostředí lesoparku jsou také 2 dětská hřiště a stánek s občerstvením.

Koněpruské jeskyně

Koněprusy Příroda

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším z jeskynních systémů v Čechách. Specialitou Koněpruských jeskyní jsou zejména takzvané koněpruské růžice, celá řada cenných archeologických nálezů a tajná penězokazecká dílna. V části zvané Mincovna byly ve středověku padělány z měděného plechu a amalgámu stříbra „stříbrné“ husitské haléře s emblémem českého lva. Prohlídka trvá cca 60 minut a začíná vstupem ve stěně starého lomu, vede jeskynními chodbami přes několik dómů středního patra a končí v patře svrchním. Délka trasy je 620 m a průměrná teplota je kolem 10 °C. Bezprostředním okolím jeskyní prochází naučná stezka Zlatý kůň.
V dubnu 2024 byl pro veřejnost otevřen Dům přírody Českého krasu, který láká novými expozicemi jak uvnitř, tak i v okolním areálu. Pro školy a zájemce má Dům přírody připravené specializované programy, které kladou důraz na osvětu ohledně obnovy a ochrany přírody a krajiny. V komplexu návštěvního centra najdete prodej vstupenek do Koněpruských jeskyní, občerstvení i suvenýry.
Novinky sledujte na facebook.com/konepruskejeskyne.

http://konepruske.caves.cz Souřadnice: 49.9151278, 14.0673389

Lomy Amerika

Mořina Příroda

Lomy Amerika je název pro soustavu jámových vápencových lomů, které jsou propojené podzemními štolami. Mezi nejznámější patří Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko a několik větších i menších lomů, které se nacházejí v lesích. Zmíněné lomy se nacházejí u obce Mořina v Českém krasu a jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o.. Vede kolem nich žlutá turistická trasa a naučná stezka, která přibližuje návštěvníkům přírodovědné hodnoty území, historii těžby vápence a poskytuje řadu nově zpřístupněných výhledů na lomy.

Lomy jsou soukromým majetkem a je do nich zakázaný vstup (tudíž i koupání, rybaření atd…). Buďte opatrní i při pohybu kolem lomů, hrozí zde nebezpečí úrazu při sejití ze stezky. 

Na prohlídku štol a výjimečně i do lomu Velká Amerika se lze dostat v rámci prohlídek organizovaných například:
CA Engeltour
KD Tour
Valenta Rail s.r.o.
Tips & Trips

Nebo přímo, prostřednictvím spolku Hagen Mořina, který prohlídky zajišťuje. 
Volné termíny a bližší podmínky naleznete v odkazech.

Příležitostně se také v lomu konají akce a koncerty. Vstupenky na akce v lomu Velká Amerika lze obvykle zakoupit přes portál GoOut.

Parkování je možné na nezpevněném parkovišti pár kroků od lomu Velká Amerika. Je zde i autobusová zastávka

autem 15 km

pěšky / na kole 15 km

https://www.hagen-morina.cz/home.php Souřadnice: 49.9601642, 14.1997953